Tr

NEWS / ANNOUNCEMENTS
Kozmetikten Gelen Kimyasal Tehlike
08 | 01 | 2020
Antalya’da düzenlenen 3. Uluslararası Kozmetik Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, kadınların hergün 12 farklı kozmetik ürünü kullandığını belirterek, "Bunların içerisinde 170 farklı kimyasal var. Kadınları buradan uyarıyorum yemedikleri şeyi vücutlarına sürmesinler" dedi.

Antalya'nın Belek turizm merkezi 3. Uluslararası Kozmetik Kongresine ev sahipliği yapıyor. Kongrede konuşan Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu. kimyasal Ürünlerin kullanımıyla ilgili bilgiler paylaştı. Şekeroğlu. Türkiye'nin 3 bini endemik olmak üzere 10 bin bitki türü ile Avrupa'da zengin olunduğuna dikkat çekti. 

Bitki zenginliğine rağmen bir sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu "Doğal ham maddeleri bile hala dışarıdan alıyoruz.
Bitki ekstreleri. bitkisel çayları bile çuvalları gönderip küçük paketlerle alıyoruz. Gül yağını gönderip parfüm olarak alıyoruz. 100 katı fiyatla geri alıyoruz. Milli kozmetik konusunda ön plana çıkmalıyız"  diye konuştu. 

AĞIR METALLER BULUNUYOR 
Kozmetik kullanımının giderek arttığını ve kadınların daha güzel görünmek için çeşitli ürünler kullandığını aktaran Prof. Dr. Şekeroğlu, "Insanlar güzelleşmek. genç kalmak istiyor. Ozellikle kimyasal içerikli ürünler kullanıyor. Bugün bir ka¬dın günde 12 farklı kozmetik ürün kullanıyor. Bunun içerisin¬de 170 farklı kimyasal var. Düşünebiliyor musunuz? Bir kadın daha parlak, daha alım, daha güzel görünmek için maalesef özellikle genç kesim ciddi oranda ürün kullanıyor. Bu 12 farklı ürün ve 170 kimyasal ürünün birçoğu da ağır metal" dedi. 

Yenmeyen bir şeyi vücuda sürmeyin

Bu nedenle daha doğal, daha az zararlı ürünler üretilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, sağlıklı ürünlerin yaygınlaşması için çalışmalar içinde olduklarını kaydetti. Şekeroğlu "Doğal kozmetikler özellikle cilt bakım ürünleri, güneşten korunma ve saç bakım ürünlerinde kullanılıyor. Yani kullanılan ürünlerin yüzde 50.sini saç ve cilt bakımları ürünleri oluşturuyor. Genç yaştan itibaren yoğun kimyasal kullanan insanlarda cilt kansederi, ciltte iritasyonlar. Iltihaplanmalan yaralanmalar ortaya çıkıyor.
Bunlar hep bu kimyasallardan-dedl. Anadolu'nun doğal ürünler açısından zengin olduğunu da Ifade eden Prof. Dr. Şekeroğlu, yen¬meyen bir şeyin vücuda stirül¬memesi gerektiğini aktardı.  
ALPARSLAN ÇINAR - DHA
THE COUNTDOWN HAS STARTED...
DAYS
HOURS
MINUTES
SECONDS
Teklif Al
0312 502 12 42
1 / 6
Sipariş Formu